Heksagram kiedyś i dziś. Znaczenie

Heksagram kiedyś i dziś. Znaczenie

Przypominający z wyglądu gwiazdę, wielokąt gwiaździsty to inaczej heksagram. Znak ten przede wszystkim kojarzony jest z religią judaistyczną, niejednokrotnie przypisuje się mu także znaczenie magiczne. Szacuje się, że pierwsze wzmianki o heksagramie pojawiły się w naukach hinduizmu oraz tantryzmu już w XII w. n.e. Wzór ten wykorzystywany był także w alchemii i wolumnarstwie, gdzie każde z nich przypisywało mu swoiste znaczenie i symbolikę.

Znaczenie heksagramu – kiedyś i dziś

Pierwsze heksagramy należy odnieść do czasów starożytnych: Babilonii, Egiptu oraz Imperium Rzymskiego. W Babilionii znak ten pojawiał się często na tkaninach, zbrojach oraz budowlach i miał głównie znaczenie ochronne. Przypisywano mu znaczenie magiczne i w takim celu go używano. W starożytnej Mezopotamii znak utożsamiano w boginią płodności oraz wojny. W dawnym Egipcie był symbolem w którym przedstawiana była postać boga Apisa (lub Ozyrysa). Imperium Rzymskie wprost wykorzystywało ten symbol a na jego terenie znaleziono dziesiątki przedmiotów wykorzystujących znak heksagramu.

Współcześnie heksagram znany jest najczęściej z praktyk judaizmu. Gwiazda Dawida w kształcie heksagramu widnieje wprost na godle oraz fladze Izraela. Ezoteryczne nauki żydowskie symbol ten odnoszą także do Tarczy Salomona która miała za zadanie chronić przed siłami nieczystymi oraz złymi. Mistycyzm żydowski utożsamia go z połączeniem dwóch przeciwstawnych sobie sił oraz połączenie żeńskiej oraz męskiej przeciwności, nadając tym samym sakramentalne znaczenie stosunku obu tych płci. Talizmany z amuletem Tarczy Salomona miały za zadanie dawanie przykładu innym i zachęcanie do naprawy złych uczynków innych osób. Znaczenie heksagramu najczęściej odnosi się do dwóch przeciwstawiających sobie sił dobra i zła.

Heksagram – znaczenie w okultyzmie i alchemii

Okultyzm często powołuje się na heksagram w formie pieczęci Salomona, w rzeczywistości ma jednak niewiele z nią wspólnego. Powszechnie uznaje się, że znak ten w okultyzmie jest jednym z najsilniejszych symboli. Dwa odwrócone do siebie trójkąty oznaczają powstawanie, przekazywanie i kontynuację procesu życiowego a także symbolizują przeciwstawne sobie siły wody i ognia, dobrych oraz złych duchów.

Symbolika alchemiczna symbolowi przypisuje znaczenie połączenia przeciwstawnych sobie żywiołów i najczęściej oznacza cztery pierwiastki (powietrze, wodę, ogień oraz ziemię). W wolnomularstwie najczęściej można spotkać go w postaci opisanej okręgiem z wpisanym słowem JHWH i symbolizował jedność a jednocześnie złożoność świata. Podobne znaczenie otrzymal heksagram unikursalny posiadający w centrum różę o pięciu płatkach. Róży przypisuje się boskość, natomiast każdemu z ramion odpowiednie cechy ludzkie lub określone planety Układu Słonecznego.



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *