Pentagram i jego prawdziwe źródła. Teza i antyteza

Pentagram i jego prawdziwe źródła. Teza i antyteza

Współcześnie pentagram kojarzy się niezmiennie z ruchami satanistycznymi i szeroko pojętym złem. Popkultura przydała mu demonicznego znaczenia. Kojarzy się z mrocznymi kultystami i krwawymi orgiami. Czy nasze postrzeganie pentagramu jest właściwe? Spójrzmy na historię tego znaku i sami wyciągnijmy wnioski.

Gwiazda pięcioramienna i jej początki

Symbol pięcioramiennej gwiazdy liczy sobie już dobre kilka tysięcy lat. Jego praźródeł doszukiwać się możemy już w późnym neolicie. Ówczesne społeczności oddawały cześć bogini-matce Kore. Symbolizował ją pentagram. W dolinie Tygrysu i Eufratu symbol ten pojawił się ponownie i był powiązany z bogini Isztar. Figura ta zafascynowała starożytnych Greków. Pitagorejczycy przypisywali jej rozmaite pozytywne znaczenia. Z antycznej Grecji symbolika pentagramu oddziaływała na pozostałe rejony basenu Morza Śródziemnego. Została zaimplementowana do rodzącego się wówczas chrześcijaństwa. Gwiazda pięcioramienna, nazywana również pentagramem symbolizowała Gwiazdę Betlejemską. W późniejszym czasie stała się wizytówką ruchów gnostyckich. Dziś pentagram kojarzony jest z ruchami New Age.

Skąd więc kontrowersje?

Pentagram kojarzony jest z modyfikacją polegającą na ustawieniu symbolu na jednym kącie. Odwrócony pentagram jest symbolem często stosowanym przez wyznawców Kościoła Szatana założonego w Stanach Zjednoczonych przez Antona Szandora La Veya. Jego genezy doszukuje się w domniemanej heretyckiej działalności zakonu templariuszy. Odwrócony pentagram przesiąknął do współczesnej popkultury i wpłynął na postrzeganie tego symbolu.

Znaczenie pentagramu

Warto skupić się na dwóch wersjach tego symbolu. Podział obejmuje pentagram biały (https://www.czarymary.pl/c_48_170_682_amulety_runiczne) i pentagram czarny. Ten pierwszy powiązany jest z dobrem, pięcioma zmysłami, harmonią i pięknem. Wyraża piękno i majestat natury. Ten drugi symbol stanowi antytezę. Jest całkowitym zaprzeczeniem wszystkiego, co dobre w oryginalnej symbolice pentagramu. Co oznacza pentagram czarny? Najprościej rzecz ujmując zaprzeczenie dobra, doskonałości, całkowity chaos i destrukcje.

Noszenie pentagramu

Ezoterycy mogą rozważyć noszenie pentagramu w charakterze talizmanu lub amuletu magicznego. Jako amulet odpędza od właściciela negatywne energie, chroni przed złym spojrzeniem i przed skutkami czarnej magii. Traktowany jako talizman wesprze właściciela w rozwoju duchowym i pomoże spełnić jego wewnętrzne pragnienia. Bogata symbolika pentagramu nie pozostała bez wpływu na różne marki produkujące biżuterie, przy czym warto zaznaczyć, że zainteresowani znajdą zarówno naszyjniki z pentagramem białym, jak i odwróconym.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *